Запорізький національний університет – один із десяти вітчизняних вишів, в яких працюватиме Проект сприяння академічній доброчесності в Україні (Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project – SAIUP). Він реалізується Американськими радами з міжнародної освіти в партнерстві із Міністерством освіти і науки України та за підтримки Посольства США.

Вчора, 19 квітня, презентували проект в нашому виші його координатор Тарас Тимочко та спеціаліст проекту Юлія Солодько. Під час візиту до ЗНУ гості зустрілися з адміністрацією вишу, викладачами та студентами.

Як пояснив Тарас Тимочко, визначення поняття «академічна доброчесність» на законодавчому рівні зустрічається в проекті рамкового Закону України «Про освіту». Ним позначають сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу з метою забезпечення довіри до результатів навчання та наукових досягнень.

В англійській мові є два відповідники слова «доброчесність»: «honesty» та «integrity». «Якщо перше з них означає чесність під зовнішнім тиском, зокрема законів, то друге – це свідоме сповідування певних етичних норм і принципів. Ми працюємо з останнім», – зазначив координатор проекту.
Сам проект розрахований на чотири роки і має охопити ціле покоління студентів-бакалаврів, які до моменту отримання дипломів мають стати носіями певних цінностей. Планується, що формуванню таких цінностей сприятимуть декілька складників. Це – просвітницький компонент, зокрема проведення семінарів та тренінгів для студентів та викладачів, мотиваційний компонент (організація конкурсів із брендингу та соціальної реклами), а також превентивна складова, яка полягає в розробці нормативної бази як на всеукраїнському рівні, так і на рівні вишів. Йдеться про створення так званих «кодексів честі ВНЗ», які регулюватимуть відносини між викладачами, студентами та адміністрацією вищих навчальних закладів. Там мають бути прописані питання запобігання та санкцій щодо списування, плагіату та хабарництва у вишах.
У той же час представники проекту наголошують, що його метою не є покарання недоброчесних учасників освітнього процесу, радше – зміна суспільної свідомості. «Ми не є антикорупційним чи каральним проектом, скоріше – просвітницькою програмою. Основний наш лейтмотив: «Доброчесність винагороджується». Студентам академічна доброчесність надасть справжні знання, викладачам – підвищення їхнього статусу, а адміністрації вишу – покращення рейтингів та іміджу вищого навчального закладу», – пояснила Юлія Солодько.
Підтримують Проект сприяння академічній доброчесності в Україні його партнери: Міністерство освіти та науки України, Федерація роботодавців України, Українська асоціація студентського самоврядування, аналітичний центр CEDOS, компанія Microsoft Україна, Національний університет «Києво-Могилянська академія», Український католицький університет та Fairfield University (США, Коннектикут).