Редактор VoxUkraine, керівник проекту iMoRe Тетяна Тищук в своїй статті для VoxUkrane звертає увагу на планах Міністерства освіти і науки змінити вимоги у правилах присудження вчених звань в Україні, а саме відмінити обовязковий іспит з англійської мови за міжнародними стандартами.

«Ректори українських вишів у розпачі: в країні майже зупинився конвеєр з “випуску” професорів і доцентів. З початку 2016-го звання професора та доцента отримала лише 21 людина, проте в минулі роки їх кількість була більшою за 5 тисяч» – йдеться в статті, яку публікує VoxUkraine. Претендентів на вчені звання зупиняє іспит з іноземної мови – вимога, яка була внесена до правил присудження вчених звань позаминулого року і яка почала діяти з 2016 року.

«Нові правила діють лише 9 місяців, але вони фактично зупинили верстат, що друкує дипломи професорів та доцентів» – пише автор і наводить статистику, яка свідчить, що протягом 2016 року звання професора присвоєно лише 16 особам (для порівняння: в 2014 – 1048, в 2015 – 1119), а доцента – лише 5 (в 2014 -4127, 2015 – 4589).

Нові правила вимагають від майбутніх доцентів та професорів наявність міжнародного досвіду навчання або стажування в країні ОЕСР чи ЄС, публікації у виданнях, включених до міжнародних науко метричних баз та сертифікату про знання іноземної мови відповідно до Загальноєвропейської рекомендації з мовної освіти на рівні не нижче рівня В2.

Якщо перші два пункти – міжнародний досвід та публікації – хоч і не були широко підтримані, проте не викликали масових нарікань серед здобувачів вчених звань, то вимога щодо складання іспиту з іноземної мови за спеціальною, міжнародно визнаною, процедурою викликала палкі дискусії.

Нещодавно Міністерством освіти і науки було винесено на обговорення проект нових змін у правилах присудження вчених звань, в яких вимога щодо підтвердження знання іноземної мови вже відсутня. «Це фактично є великим кроком назад та анти реформою, яка відкриє шлях тисячам професорів і доцентів не бажаючих або не здатних насправді, а не для відмітки, вивчити іноземну мову» – пише авторка в статті для VoxUkraine та закликає небайдужих українців максимально долучитися до громадського обговорення цього документу та відстояти право української молоді «навчатися у викладачів, які спроможні інтегруватися у сучасні освітні тенденції та передати студентам актуальні знання».

 

За матеріалами VoxUkraine.

Оригінал статті – тут.