30 травня 2016 року відбулася зустріч Міністра освіти і науки Лілії Гриневич з представниками та експертами Американських Рад з питань партнерського Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні.

У зустрічі взяли участь Радник з питань преси, освіти та культури Посольства Сполучених Штатів в Україні Конрад Тернер, директор офісу Американських Рад в Україні Ярема Бачинський; доктор, доцент (Associate Professor) з бізнес-етики та директор Центру прикладної етики (Center for Applied Ethics) університету Ферфілд (США) Девід Шмідт; доктор, професор з економіки університету Ферфілд (США) Кетрін Нантц; координатор Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні Тарас Тимочко.

Міністр підкреслила важливість розвитку академічної доброчесності в Україні таподякувала представникам Американських Рад за підтримку та співпрацю з цього напрямку.

За словами Лілії Гриневич, вагомою частиною проекту мають стати пропозиції щодо санкцій за порушення норм академічної доброчесності та допомога університетам у виявленні плагіату.

Радник з питань преси, освіти та культури Посольства Сполучених Штатів  в Україні Конрад Тернер підкреслив важливість просвітницької кампанії та ролі відкритості університетів до питань академічної доброчесності. Конрад Тернер запропонував провести тиждень академічної доброчесності в українських університетах.

Як зазначив координатор Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні Тимочко Тарас, за результатами опитування, що проводилися  експертами Американських Рад, відповідальність за списування та готовність платити хабар студенти покладають на викладачів. Серед причин такої поведінки – нецікаві курси, відсутність курсів за вибором та мотивації студентів до навчання з боку викладачів. Координатор проекту розповів, що студентами під час спілкування було запропоновано створити центри з дослідження раціональності навчального навантаження при університетах.

За його словами, сьогодні представниками Американських Рад розробляються плани щодо створення кодексів доброчесності, якими керуватимуться університети. Норми та принципи академічної доброчесності мають бути зафіксовані у цих документах. Разом з тим, потрібно створити структуру, що розглядатиме порушення та враховуватиме інтереси всіх сторін.

Доктор, професор з економіки Університету Ферфілд (США) Кетрін Нантц розповіла про обов’язки студентів щодо дотримання норм академічної доброчесності та допомогу студентам у дотриманні правил написання академічних робіт. Доктор, доцент з бізнес-етики та директор Центру прикладної етики Девід Шмідт підкреслив значення етичного кодексу університету та його вплив на репутацію.

Сторони наголосили на важливості роз’яснювальної роботи з питань академічної доброчесності в школах, проведення тренінгів для вчителів.

Під час зустрічі було зазначено, що Міністерство освіти і науки розробило зміни до законодавства щодо академічної доброчесності. Зокрема, ці норми включено до законопроекту «Про освіту» та проекту змін до Закону України «Про вищу освіту». Також триває робота над розробкою Національного репозитарію академічних текстів, що допоможе автоматизувати процес перевірки на плагіат.

Прес-служба МОН