Видання УП Життя підготувало оглядову статтю у форматі “Запитань та відповідей”, в якій висвітлюються основні зміни та новації Закону “Про освіту”, прийнятому Верховною Радою у першому читанні минулого тижня.

Основні зміни повинні торкнутися саме середньої школи. За новим законом передбачається розподіл школи за рівнями: початкова, середня та профільна. Завершення усіх цих трьох рівнів означатиме, що учень здобув повну середню освіту. Вона ж визначається обов’язковою.

Детальніше по класах цей розподіл виглядає наступним чином:

початкова освіта (школи розташовані якнайближче до дому дітей). Це 1-4 клас.

базова середня школа (куди, можливо, доведеться відвозити дітей на транспорті, але це має бути добре обладнана школа, де є всі вчителі-предметники). Ця п’ятирічна школа буде називатись гімназією. Це 5-9 класи.

– та профільна школа (це ліцеї або заклади професійної освіти). Вони можуть бути територіально ще більш віддалені від місця проживання старшокласників.

Відтак для їх заселення можуть знадобитись гуртожитки (це теж згадується в законі). Відповідно 10-12 класи. Вступ до профільної школи після 9 класу відбуватиметься за допомогою ЗНО.

При цьому 3-річна профільна школа буде двох профілів: академічним та професійним.

У систему профільної школи будуть включені технікуми, коледжі, заклади профтехосвіти, які готують молодшого спеціаліста. По закінченні цього профілю у школі – випускник може одразу йти працювати за спеціальністю.

Ті, хто підуть по академічному профілю, після закінчення школи одразу фаху не отримають. Їхній подальший шлях – екзамени і вступ до ВНЗ.

Окрім того, загальна кількість років навчання в середній школі буде 12 років.

Проект нового Закону “Про освіту” передбачає рівноправність державних, комунальних і приватних закладів освіти на фінансування з бюджету. Тобто ті приблизно 8-10 тисяч гривень на рік, які держава зараз платить за навчання одного учня, “перейдуть” за дитиною у приватну школу.

Однак зміна принципів фінансування буде більш відчутною для дітей з особливими потребами: на їхнє навчання держава витрачає близько 25 тисяч гривень на рік. Відтак приватні школи, які вчитимуть таких дітей, зможуть отримати цю суму грошей.

Також Закон закладє основу для реорганізації оплати праці вчителів – як через поступове збільшення заробітних плат, так і через можливість індивідуально отримати підвищення, пройшовши добровільну сертифікацію.

Дізнатися більше можна прочитавши повну версію статті Галини Титиш.

За матеріалами УП Життя.