Анонсовані плани щодо реформування системи стипендіального забезпечення викликали неабиякі дискусії в суспільстві, активними учасниками яких стали і самі студенти. В Україні стипендію отримують близько 80% студентів-бюджетників. Чи є стипендії такими ж масовими в розвинених країнах Європи та Америки?

В статті Володимира Єрмоленка та Ольги Токарюк для Hromadske.ua розглядаються приклади отримання студентами стипендій в шести заможних розвинених країнах – Німеччині, Франції, Італії, Швеції, Великій Британії та США.

В усіх цих країнах вартість навчання в університеті та можливості її компенсувати є різними – від іменних стипендій та грантів до державних позик на здобуття вищої освіти. Проте в жодній з цих успішних країн немає такого явища як масові стипендії “для всіх”. Студенти повинні довести свою навчальну спроможність задля отримання фінансової підтримки з боку держави – наприклад, у Франції стипендії отримують не більше 10% найкращих студентів.

В багатьох країнах університети самі створюють робочі місця на кампусі – працюючи там, студенти мають можливість “відробити” певну суму плати за навчання або заробити собі гроші на підручники чи проживання поза межами батьківського дому. Поширеною практикою також є позики і кредити на навчання – інколи, їх повернення може тривати більше 20 років після випуску з університету.

 

Таким чином складається ситуація, коли студент розуміє вартість якісної освіти та відповідально підходить до навчання.

Детільніше – в статті.