Довідник з академічної доброчесності для школярів та серію інфографіки “Зрозуміло про плагіат” презентувала на Конференції для вчителів TEA/E-teacher Program Alumni Conference 2017 авторка Ольга Гужва з Харківського національного університету імені Каразіна. Пані Ольга зазначила, що просвітницьку роботу зі школярами і вчителями шкіл необхідно вести вже у старших класах, коли формується академічна культура і навчальні звички.

Недоброчесні практики і навчальні звички, такі як списування та плагіювання, беруть початок ще в середній школі, і не завжди вони є навмисними, – часто причиною такої поведінки є брак інформації щодо того, що є нормою, а що – порушенням у шкільному академічному середовищі. Дрібні порушення, на кшталт неправильного оформлених письмових робіт, не зазначених посилань на авторів цитат, копіпаст чи компілювання чужих текстів, з часом входять у звичку і призводять до ситуації, коли вже студенти вищих навчальних закладів мають розмиті уявлення про норми і правила академічної доброчесності. З часом проблема може перейти далі – на рівень наукових досліджень, адже науковці – це колишні студенти, які ще в університеті, а до цього – в школі засвоїли правила поведінки.

Тезу про шкільні корені проблеми академічної доброчесності підтверджує дослідження “Академічна культура українського студентства: основні чинники формування та розвитку” , за результатами якого одним із основних чинників порушення академічних норм студентами були названі “узвичайнені дії, пов’язані з умовами підготовки письмових робіт в середній школі”.

Саме тому в рамках Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні були підготовлені матеріали для школярів та вчителів українських середніх шкіл – “Довідник з академічної доброчесності для школярів” та серія інфографіки “Зрозуміло про плагіат” , скористатися якими може кожен, хто прагне навчати чи навчатися відповідно до міжнародно визнаних норм академічної поведінки.

Маєте поради чи ідеї щодо можливих шляхів упровадження академічної доброчесності у школі? Надсилайте їх на нашу електронну скриньку saiup.press@gmail.com.

Довідково: TEA/E-teacher Program Alumni Conference – конференція за участі вчителів – випускників Програми педагогічної майстерності та досягнень (TEA) та Програми E-teacher, які адмініструє Посольство США в Україні. Дізнатися більше про програми можна за посиланням.

 

За матеріалами SAIUP