Аналітичний центр CEDOS проаналізував проект бюджет на 2017 рік в частині витрат на освіту і науку за основними потребами галузі: фінансування середньої освіти, вищої, професійно-технічної, УЦОЯО, видатки на науку.

В частині фінансування середньої освіти змінюється роль освітньої субвенції, якщо раніше вона покривала і фонд заробітної плати, і комунальні послуги там утримання шкіл, то відтепер утримувати будівлі та оплачувати комунальні послуги будуть місцеві бюджети. Освітня субвенція і надалі забезпечуватиме гроші на оплату праці педагогів, заплановане підвищення зарплат вчителям.

Що стосується фінансування мережі професійно-технічних навчальних закладів, невдала спроба реформувати яке, передавши його на рівень місцевих бюджетів, була зроблена в 2016 році, то відтепер ПТНЗ фінансуватимуться з обласних бюджетів та з міських бюджетів обласних центрів. Саме області та міста-обласні центри визначатимуть, кого навчати у місцевих ПТНЗ на умовах вже не державного, а регіонального замовлення.

Важливим є фінансування Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) – воно повинно зрости на 30 млн гривень.

Повинні зрости також видатки на соціальні стипендії студентам – з 565 млн гривень в 2016 році до майже 3млрд гривень, а виплата цього виду стипендій повинна перейти до Міністерства соціальної політики. Анонсоване реформування принципів призначення соціальних та академічних стипендій, проте немає чітко прописаного механізму, як саме це відбуватиметься.

В проекті бюджету на 2017 рік передбачено збільшення коштів на дослідження,які проводять ВНЗ (наука в університетах) та фінансування участі України в рамковій програмі ЄС Горизонт 2020.

Детальніше ознайомитися з проектом бюджету 2017 в частині освіти і науки, подивитися інфографіку та таблицю порівняння видатків на освіту і науку за період 2013-2017 років можна на сайті аналітичного центру CEDOS.