Чи пов’язані умови, в яких живуть і навчаються учні, з успішністю навчання в школі та результатами ЗНО? Які саме чинники на це впливають?

Під час зовнішнього незалежного оцінювання 2016 року, з ініціативи МОН, Інституту освітньої аналітики та Українського центру оцінювання якості освіти, було проведене моніторингове дослідження про вплив соціально-економічних чинників на результати навчання учнів загальноосвітніх шкіл.

Збір даних для дослідження здійснювався шляхом анкетування випускників загальноосвітніх навчальних закладів 2016 року, через інформаційні сторінки учасників зовнішнього незалежного оцінювання. Анкета містила п’ять блоків запитань, пов’язаних між собою логічними зв’язками і переходами. В анкетуванні взяли участь 50 919 випускників 2016 року загальноосвітніх навчальних закладів (середніх загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, колежів, колегіумів, спеціалізованих шкіл і навчально-виховних комплексів).

Два основні чинники, які можна назвати таким, що найбільше впливають на результати учнів під час складання ними зовнішнього незалежного оцінювання:

  • Освіта і професія батьків: чим вищий рівень освіти у батьків, тим кращі результати ЗНО отримують випускники. Впливає також сфера зайнятості батьків: учні, чий тато або інший опікун чоловічої статі, працює в сфері ІТ, освіти, журналістики та реклами, а мама чи інша опікунка жіночої статі, у сфері освіти, журналістики чи реклами, складають ЗНО з найкращими результатами.
  • Книги та «корисна звичка читати»: наявність у випускників власних книжок (окрім підручників) або домашньої бібліотеки, позитивно впливає на успіхи в навчанні та проходженні ЗНО. Середній бал, отриманий учнями, які мали вдома власні книжки і читали їх, під час складання ЗНО у 2016 на 10 балів вищий, ніж у тих, хто не мав вдома власних книжок.

Зі повним текстом звіту, підготовленого Інститутом освітньої аналітики за сприяння Українського центру оцінювання якості освіти та безпосередньої участі Аналітичного центру CEDOS, Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України, можна ознайомитися за посиланням.

 

За матеріалами сайту УЦОЯО